Jak dopasować rolety wolnowiszące do okna?

Jak dopasować rolety wolnowiszące do okna?

25 sierpnia, 2020 0 przez Mikołaj Online

Rolety to najpopularniejszy sposób osłony okien. Nie tylko zapewniają prywatność, ale również chronią przed nasłonecznieniem i nagrzewaniem się pomieszczeń, a nawet mogą być ich dekoracją. Jednym z często wybieranych modeli są rolety wolnowiszące. Jak dopasować je do okna?

Czym charakteryzują się rolety wolnowiszące?
Wolnowiszące rolety okienne nie mają kasety i prowadnic bocznych. To rolety w wersji mini, które składają się tylko z rolki (wału), na który nawinięty jest materiał. Aby nie przepuszczały światła także wtedy, gdy okno jest uchylone, w miejsce prowadnic stosuje się cienkie żyłki. Z boku znajduje się mechanizm sterowania. Roleta może być zamontowana bezinwazyjnie lub inwazyjnie na skrzydle okna albo do ściany lub sufitu.

Prosta konstrukcja powoduje, że rolety wolnowiszące mają atrakcyjne ceny. Ze względu na szeroką gamę materiałów do wyboru można dopasować je do każdego wnętrza.

Przy doborze rolet wolnowiszących do okien warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:
– wymiary szyby lub wnęki okiennej
– sposób montażu
– kolor ramy okna

Wymiary szyby lub wnęki okiennej
Roleta powinna być dopasowana do wysokości skrzydła okiennego i szerokości szyby. Do zmierzonej szerokości zaleca się dodać 5 cm.

Osłona może być także zamontowana tak, by przesłonić wnękę okienną. Wtedy należy zmierzyć wysokość od miejsca montażu do parapetu oraz szerokość wnęki okiennej i dodać do niej około 10-20 cm.

Sposób montażu
Najczęściej rolety wolnowiszące montowane są bezpośrednio nad skrzydłami okiennymi – każda szyba ma osobną roletę. Można wybrać montaż bezinwazyjny z uchwytami umieszczanymi na ramie okna.

Gdy roleta ma osłonić wnękę okienną, należy wywiercić otwory montażowe w ścianie lub suficie.

Kolor ramy okna
Rolety wolnowiszące nie mają kasety, ale wyposażone są w uchwyty montażowe. Dostępne są w kolorach białym i brązowym, dlatego można dopasować je do kolorystyki stolarki okiennej.

Aby rolety stanowiły stylowe dopełnienie wnętrza, warto zwrócić uwagę na kolorystykę tkanin. Do wyboru są materiały jednobarwne, wzorzyste i zaciemniające.

Artykuł powstał we współpracy z https://sklep.karpol.pl/produkty/kategoria/rolety-wolnowiszace

0 0 votes
Daj ocenę