Jak odzyskać gotówkę z złego przelewu? – przegląd możliwości

Jak odzyskać gotówkę z złego przelewu? – przegląd możliwości

2 maja, 2020 0 przez Mikołaj Online

Jak odzyskać pieniądze z złego przelewu? – przegląd możliwości – Przelewy internetowe to akurat sama z najciekawszych czynności, jakie można dokonać za pośrednictwem konta w banku. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by zrobić błąd – skopiować tylko fragment rachunku bankowego lub niedokładnie podać dane do przelewu. Co dokonać w takiej rzeczy?

Jak odzyskać pieniądze z złego przelewu? – przegląd możliwości

Przelanie materiałów na niewłaściwy rachunek, wbrew pozorom, nic nie istnieje takie proste. Numer rachunku jest bowiem wykonywany w oparciu o algorytm, jaki w olbrzymim stopniu eliminuje przypadkowe pomyłki przy ręcznym wpisywaniu (takie jak przestawienie sąsiednich cyfr czy wpisanie cyfry o jakiś mniejszej czy większej). Istotniejsze informacje na ostatni materiał można wyszukać w współczesnym materiale.

W zdecydowanej większości przypadków wykaże się więc, że błędnie wprowadzony przez nas numer rachunku po prostu nie istnieje. Często obecnie na tym czasie można zaobserwować pomyłkę – wiele banków (np. PKO BP) automatycznie wyświetla nazwę instytucji, w jakiej założone jest konto. Jeśli brak takiej informacji, warto jeszcze sprawdzić wprowadzone dane.

Może się jednak zdarzyć, że jednym cudem pieniądze powędrują nie tam, gdzie trzeba. Uwag tego widocznie być kilka:

wysłaliśmy przelew na nieistniejący rachunek,
wysłaliśmy przelew na nieaktywny (zamknięty rachunek),
wysłaliśmy przelew na istniejący rachunek, ale niewłaściwy (np. zamiast na konto oszczędnościowe przelaliśmy leki na konto walutowe),
wysłaliśmy przelew na istniejący rachunek, a do niewłaściwej role.
W relacji z konkretnej sytuacji wygląda nas inna forma postępowania. Zwykle jest jednak sposób, by odzyskać swoje sposoby.

Przelew na nieistniejący rachunek
To najłatwiejszy także w nauce najbezpieczniejszy przypadek. Taka rzecz przekaż nie powinna się zdarzyć, ponieważ zabezpieczenia banku automatycznie wykryją oczywisty brak w rachunku – zbyt krótki numer czy nieprawidłowość w odpowiedzi kontrolnej. Niestety będziemy więc mieć zdolności potwierdzenia takiego przelewu.

Gdy natomiast nasz bank nie jest aż tak rozwinięty technologicznie, że się zdarzyć, że mechanizmy zabezpieczające zawiodą, i środki znikną z swego konta. Nie należy również panikować. Nawet gdy przelew „wyjdzie” z rachunku, to zapewne zostanie automatycznie cofnięty przy najbliższej sesji ELIXIR. Na zwrot środków ważna choć chwila poczekać – w teorii powinno to przyjść do pewnego dnia roboczego (jak wszystek nowy przelew), w działalności czas tenże zapewne wydłużyć się do 2-4 dni. Jeśli po ostatnim terminie kwota przelewu nie wróciła na własne konto (oraz istniejemy przekonani, że tematem był niebędący rachunek), należy zgłosić reklamację do banku.

Przelew na nieaktywny rachunek
Od momentu do czasu zmianie ulega oferta bankowa, zaś w kontrakcie z tym a my zmieniamy nasz rachunek. Podobnie postępują przedsiębiorstwa. Zdarzyć się wtedy może, że z przyzwyczajenia lub braku wiedzy wykonaliśmy przelew na konto już nieaktywne.

Tu sytuacja wygląda bardzo również do przypadku wspomnianego wyżej. Punkt w niniejszym, że nieaktywny rachunek ma „pozytywny” (tj. wspólny z algorytmem) numer, a dlatego nie wyświetli się nam komunikat o błędzie. Taki przelew zostanie to wysłany.

Przede wszystkim powinien uspokoić osoby, które myślą, że swoje środki mogą dotrzeć do człowieka innego. Stare numery kont – w przeciwieństwie do np. numerów telefonów – nie są poddawane „recyklingowi”, a wtedy nikt nie otrzyma numeru rachunku należącego niegdyś do nas. Jeśli rachunek jest faktycznie zamknięty (oraz nie np. „zapomniany”, co czasem się zdarza), jesteśmy do wykonywania z sytuacją podobną do powyższej. Że taki przelew zostanie odrzucony przy pierwszej sesji ELIXIR, i materiały w układzie kilkorgu dni wrócą na własne konto. Jeżeli tak się nie stanie, powinniśmy złożyć reklamację.

Przelew na złe konto
Może jeszcze się zdarzyć, że omyłkowo puścimy przelew między innymi rachunkami w taki system, że pieniądze trafią na konto walutowe, choć chcieli nimi zasilić np. rachunek oszczędnościowy. Taki błąd że nas słono kosztować, ponieważ poniesiemy to koszty przewalutowania oraz zapłacimy prowizję z takiej umów (i co gorsza, bank pobierze te ceny dwukrotnie, jeżeli będziemy wybierali zrobić przelew zwrotny). W rezultacie z konta że nam „zniknąć” całkiem duża kwota, której może teraz nie odzyskamy.

Powody są dwa – przelewy w banku są rozliczane online, bez udziału systemu Elixir. Cechą charakterystyczną przelewów wewnętrznych jest więc niemal natychmiastowa realizacja transakcji. Świadczy to, że nie będziemy w kształcie anulować takiego przelewu ani z stanu bankowości elektronicznej, ani za pomocą pracownika banku, nawet gdy przyjmiemy taką próbę kilka chwili później po omyłkowym wysłaniu pieniędzy.

Po drugie – bank najprawdopodobniej odrzuci naszą reklamację. Rolą banku jest produkowanie dyspozycji klienta, jeżeli to podamy taki zaś nie inny numer rachunku i autoryzujemy przelew, bank uzna transakcję za całkowicie gładką i zbuduje ją razem z bliską wolą.

Oczywiście, warto mimo wszystko zgłosić taki los i poprosić pracownika banku o dotacja w cofnięciu omyłkowego przelewu. Trzeba jednak być wiedzę, że bank będzie posiadał obowiązek nam odmówić.

Przelew do niewłaściwej osoby
Równie stresującą rzeczą jest przelew do niewłaściwej osoby. Rachunek, na jaki wysłaliśmy przelew, istnieje, zaś w dodatku jest wolny, zły jest więc automatyczny zwrot środków. Co wtedy możemy w takim przypadku zrobić?

Często sprowadza się, że taki przelew można spokojnie anulować. Pamiętajmy, że prawa księgowane są razem z planem sesji ELIXIR. Część banków pozwala modyfikować oczekujące transakcje (a to i zwolnić je) nawet z stanu bankowości elektronicznej. To powinien stanowić nasz pierwszy etap. Naturalnie trzeba uczynić go jako najszybciej. Gdyby nie mamy zdolności dowolnego dysponowania przelewami oczekującymi, warto zetknąć się z najbliższym oddziałem banku. Jak nie przekroczyliśmy terminu sesji ELIXIR, taki przelew że zostać zawieszony przez pracownika.

Gdy jednak za późno zorientujemy się, że wysłaliśmy przelew na niewłaściwy rachunek, stoi nam kontakt z bankiem w sensu uruchomienia odpowiednich procedur. Po wejściu w działanie nowelizacji ustawy o usługach płatniczych z dnia 22 marca 2018 r., banki są prawnie zobligowane do zapewnienia nam uwagi i rozpoczęcia danych żyć w polskim imieniu.

Gdzie reklamować błędne przelewy?
Podstawową podstawą jest: zawsze stykamy się z ludźmi w polskim banku, nigdy w banku odbiorcy. To narodowy bank jest wszystkie dane dotyczące danego przelewu a zatem on w polskim imieniu będzie starał się wyjaśnić sprawę.

W piśmie reklamacyjnym należy podać jak daleko szczegółów transakcji – numer rachunku odbiorcy, numer naszego konta, kwotę oraz datę realizacji. Po osiągnięciu tych danej bank będzie korzystał 3 dni na poinformowanie odbiorcy przelewu, że cierpi on obowiązek zwrotu omyłkowo przesłanych środków.

Zwrot powinien zajść w terminie 30 dni codziennych od chwile otrzymania pisma. Przypadkowy odbiorca zachowa anonimowość, ponieważ zwróci pieniądze na profesjonalny rachunek techniczny, i dopiero wtedy bank przeleje je na własne konto. Zgodnie z nowoczesną ustawą odbiorca nie poniesie żadnych wkładów w sukcesu zwrotu pieniędzy, jednak nasz bank że nas obciążyć stawką za pośrednictwo w odzyskaniu środków. Istotne wiedze o kosztach można wyszukać w tabeli opłat i prowizji banku, do jakiego obracamy się o ochrona.

Co jednak, jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie odda pieniędzy w wskazanym terminie? W obecnej sprawie bank zostanie usunięty z tajemnicy bankowej oraz będzie mógł nam ujawnić personalia tej osoby. To a zapewni nam odzyskanie swojej zalety na drodze sądowej – razem z wyrokiem Sądu Największego z 7 listopada 2014 r. (sygn. akt V KK 236/14) dysponowanie bezprawnie przywłaszczonymi zabiegami jest bowiem używane jako przestępstwo przeciwko mieniu.

Przy tej przyczyny warto również być na pomocy, że i my możemy uzyskać taki przelew niespodziankę. W takim przypadku daleko nie mieć tymi zabiegami – prędzej lub później bowiem ktoś się po nie zgłosi, i my będziemy wymagali osiągnąć ich zwrotu.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę