Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

4 grudnia, 2019 0 przez Mikołaj Online

Używana przez blisko dwa mln Polaków cierpiących na cukrzycę metformina że brać w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w projektu wywołania obok nich chorób nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch innych z siebie źródłach. Rzecz jest szeroka. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rozmawiali z ludźmi wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Zarówno na środę rano w własnym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić są się krajowi specjaliści w poszczególnych dziedzinach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych oraz Produktów Biobójczych.

– Podchodzimy do sytuacji bardzo poważnie. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi eksperci w Polsce rozważą, co prowadzić dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U jednego z krajowych konsultantów potwierdziliśmy, że pozostał w systemie „bardzo nagłym” wezwany do Warszawy.

O leku

– Metformina toż dużo przystępny lek podawany przy cukrzycy typu II i absorbowany przez dużą grupę pacjentów. Z wielu lat rozpowszechnia się o tej podstawie jako cudownym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a czyli nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków że być zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Wymienia się, iż w Polsce leczy ją zazwyczaj ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest właśnie najmilszą i najważniejszą substancją używaną do leczenia cukrzycy typu II, używaną jednak też często przy leczeniu cukrzycy wzoru I. Z paru lat leki z ostatnią substancją czynną są swoisty renesans. Odkryto bowiem jej silne właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski specjalista ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z własnych wiedzy wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie z siebie w dwóch miejscach: w Azji zaś w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zaopatrują w środki niemal wszą Europę. Niepożądaną substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Stanowi wielce ryzykowny dla wątroby. Jest same działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć obok nich wzrost choroby nowotworowej.

GIF wycofuje z aptek popularny syrop na kaszel

Samo z własnych źródeł wskazuje, że prawdy w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co to składa w praktyce?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Może się a za kilka lat okazać, że duzi na pozór ludzie zaczną umierać na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej dawki NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co wysoko

Zarówno Europejska Agencja Leków, jak również Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że pora na oficjalne artykuły będzie po uzgodnieniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W dziale zdrowia słyszymy, że powinien rozwiązań do historii poważnie, zarazem natomiast nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co więc powinni wyglądać cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak już do swojego lekarza rodzinnego. Ten zaś, w zależności od danych przez władzę publiczną zaleceń, podejmie decyzję co wysoko. Możliwe jest przestawianie chorych na inne środki. Na szczęście diabetologicznych leków nie brakuje, natomiast są z listy mniej dostępne w stosowaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Domowych w Polsce.

Popularny środek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – jak z zmiany zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje właśnie w nauk. W realizacji aptekarze nadal zmagają się z niedoborami. Jego daniem jeśli zostanie podjęta uchwała o wstrzymaniu leków z metforminą w ruchu, 1,8 mln Polaków zostanie odizolowanych od leczenia z dnia na dzień. Poprawienie ich na pozostałe produkty lecznicze że być niepokojące i zdrowotnie, i organizacyjnie. Zwykle w świecie w Europie nie jest aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub skasowanie tych leków z sektora europejskiego – co stanowi jak najbardziej prawdopodobne – że być tematem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina umieszcza się przerażający – uważa Marek Tomków.

Środki na polskim rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Daj ocenę