MAGISTRAT PRZEDSTAWIŁ PROJEKT BUDŻETU

MAGISTRAT PRZEDSTAWIŁ PROJEKT BUDŻETU

20 listopada, 2019 0 przez Mikołaj Online

Prawie 70 milionów wynosi brak w skrócie budżetu zaplanowanym na 2020 rok. – Dochody miasta są niewielkie, a wzrastają wydatki – tłumaczy Grzegorz Czakański, skarbnik Urzędu Miasta, ale zapewnia, że budżet jest pewny. Opozycja sceptycznie dołącza do przedstawionego projektu. – Brakuje tutaj wizji rozwoju miasta. Jest podejście księgowe, nie ma menadżerskiego – uważa Maciej Bejnarowicz, lider PiS-u.

MAGISTRAT PRZEDSTAWIŁ PROJEKT BUDŻETU

Przedstawiony projekt zakłada zyski w wysokości niecałych 283 milionów złotych i wydatki, które wyniosą prawie 352 miliony zł. Według Grzegorza Czakańskiego, spory zysk na ilość wydatków, które poniesie samorząd, zaś tymże jedynym na brak budżetu, ma polityka centralna. Urzędnik informował o tym podczas spotkania z radnymi. Tłumaczył, że znaczący nacisk na zwiększenie kosztów będą korzystały m.in. niskie, w zestawieniu z wydatkami, subwencje oświatowe czyli zwrot poniesionych przez miasto kosztów wydanych na naukę. Zaznaczył również, że dużym problemem dla miasta potrafią stanowić organizowane podwyżki energii cieplnej i elektrycznej. – Ten brak istnieje przecież w mojej opinii bezpieczny, ponieważ jesteśmy sporą nadwyżkę finansową z lat ubiegłych – wyjaśniał Czekański – Mamy również, że do miejskiej kasy będą dopływać różnego sposobie środki np. dotacje na założone zadania, których wysokości dalej nie znamy. Realizacja pewnych celów jest w zespole uzależniona z tego, czy pozyskamy na nie pieniądze zewnętrzne – mówi urzędnik.

Część radnych z programem budżetu nauczyła się dzisiaj. – Czeka nas wiele wyzwań – mówił Piotr Lewandowski z Kołobrzeskich Razem, przewodniczący Rady Miasta. W ocenie radnego kojarzący się kryzys finansowi może wiele namieszać w dochodach miasta. – Jeżeli chodzi a o stronę wydatkową, myślę, że skupimy się na obecnych inwestycjach, do których otrzymamy dofinansowanie z drugich źródeł – mówił w rozmowie z dziennikarzami samorządowiec.

Negatywnie projekt ocenia natomiast opozycja. – Najbardziej brakuje mi znanej i lekkiej wizji rozwoju miasta w ostatnim programie – podkreślił Maciej Bejnarowicz – Zabrakło choćby idei połączenia ludy z centrum. Nie osiąga danych o uszczelnieniu działań związanych z uzyskiwaniem dochodów, w zespole brakuje informacji o badaniu tych wpływów. Winno stanowić lekko księgowo, bardziej menadżersko – mówił samorządowiec. Bejnarowicz podkreślał również, że miasto powinno przede każdym stworzyć ofercie do wzrostu przedsiębiorczości w mieście, co przyda się w rezultacie do kupienia większych wpływów.

O rekordowym braku w skrócie budżetu wypowiadał się dla dziennikarzy również Jacek Woźniak, lider Obywatelskiego Kołobrzegu. – W współczesnym roku po raz pierwszy w spraw miasta, od kiedy ja pamiętam, wydatki bieżące o 12 milionów są wyższe od dochodów bieżących, co w moim myśleniu, Regionalna Izba Obrachunkowa powinna z razu zakwestionować. Myślą jest, że wydatki bieżące powinny szacować się z dochodami – mówił radny.
Dyskusja na problem projektu budżetu ma przejść się w najbliższych dniach, na posiedzeniach komisji Rady Miasta.

Zobacz również ekg Kołobrzeg

0 0 votes
Daj ocenę