Mark Rutte poza NATO? Holenderski premier zaskakuje
22 maja, 2026Amerykańscy żołnierze stacjonują w Polsce na podstawie umów dwustronnych oraz w ramach obecności NATO.
Liczba i rozmieszczenie
W Polsce przebywa obecnie kilka tysięcy żołnierzy amerykańskich. Większość z nich stacjonuje w bazach w Powidzu, Żaganiu i w rejonie Orzysza.
Żołnierze biorą udział w rotacyjnych ćwiczeniach i wspierają infrastrukturę logistyczną.
Stanowisko Kongresu
Członek Izby Reprezentantów Don Bacon potwierdził, że Stany Zjednoczone nie planują wycofania swoich sił z Polski.
Podkreślił znaczenie stałej obecności wojskowej dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO.
Reakcje polityczne
Wokół decyzji administracji Donalda Trumpa dotyczących Europy wschodniej trwa spór między polskimi ugrupowaniami.
Politycy opozycji zarzucają rządzącym zbytnią uległość wobec Waszyngtonu.
Dalsze kroki
Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało kolejne konsultacje z Pentagonem w sprawie rozbudowy infrastruktury.
Negocjacje dotyczyć będą m.in. dodatkowych magazynów i dróg dojazdowych.
Zrodlo: Wiadomości Onet



Konkretne i na temat – tak trzymac!
Czy mozna prosic o wiecej takich artykulow? Co myslicie o tym? Zgadzacie sie?
Rutte w NATO? To by była ciekawa zmiana na stanowisku. Holandia ma mocną pozycję w Europie.
Czy odejście Rutte z krajowej polityki wpłynie jakoś na jego szanse w NATO?