Obwodnica ruszy lada chwila. Wniosek już u wojewody

Obwodnica ruszy lada chwila. Wniosek już u wojewody

14 czerwca, 2026 0 przez Mikołaj Online

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała formalny wniosek dotyczący uzyskania decyzji ZRID w sprawie obwodnicy Bobolic. Zakładając, że wszystkie etapy administracyjne zostaną zrealizowane bez opóźnień, roboty budowlane przy inwestycji liczącej dokładnie 1,1 km powinny rozpocząć się jeszcze w bieżącym roku. Kontrakt na wykonanie tej inwestycji zawarto w listopadzie poprzedniego roku z przedsiębiorstwem Intercor. Wykonawca w terminach przewidzianych umową przygotował niezbędną dokumentację projektową, co pozwoliło na złożenie kompletnego wniosku o decyzję ZRID. Procesy administracyjne zajmą kilka miesięcy, a po ich zakończeniu będzie możliwe rozpoczęcie prac ziemnych i budowlanych na miejscu.

Od końca września 2023 roku podróżujący drogą krajową numer 11 mogą już omijać Bobolice nowym odcinkiem drogi ekspresowej S11. Mimo to przez samo miasto nadal przebiega droga krajowa numer 25 łącząca Bydgoszcz z Człuchowem oraz Białym Borem. Kierowcy korzystający z DK25, którzy chcą wjechać na S11 i kontynuować jazdę w stronę Koszalina, są zmuszeni zawrócić na południe aż do węzła Bobolice. W związku z tym niezbędne stało się zaprojektowanie i wykonanie obwodnicy w ciągu DK25, dzięki której wszystkie drogi krajowe zostaną wyprowadzone poza obszar miejski. Nowa trasa zmniejszy dystans między DK25 a S11 o połowę w porównaniu z obecnymi 2,3 km.

Jak poinformowano, obwodnica rozpocznie się w rejonie obecnego skrzyżowania dróg krajowych, a następnie poprowadzi nowym śladem na zachód od zabudowań Bobolic, zapewniając bezpośrednie połączenie z planowanym węzłem na S11. Inwestycja ta ma na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców oraz zmniejszenie natężenia ruchu w centrum miejscowości. Dzięki realizacji obwodnicy kierowcy nie będą już musieli przejeżdżać przez Bobolice, co pozytywnie wpłynie na komfort życia lokalnej społeczności oraz na płynność ruchu tranzytowego.

Cała procedura przygotowawcza obejmowała szczegółowe analizy środowiskowe, uzgodnienia z mieszkańcami oraz opracowanie wariantów przebiegu trasy. Wybrany wariant minimalizuje oddziaływanie na tereny chronione i pozwala na sprawne włączenie się do istniejącej sieci dróg ekspresowych. Po uzyskaniu decyzji ZRID wykonawca będzie mógł przystąpić do wykupu gruntów oraz organizacji placu budowy. Planowany termin oddania obwodnicy do użytkowania przewiduje się na rok 2026, pod warunkiem braku nieprzewidzianych przeszkód formalnych.

Zrodlo: e-kg.pl

0 0 votes
Daj ocenę