Prezydent przyjął ślubowanie. TK ma nowych sędziów

Prezydent przyjął ślubowanie. TK ma nowych sędziów

1 kwietnia, 2026 4 przez Mikołaj Online

Prezydent Andrzej Duda przyjął ślubowanie od nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Ceremonia, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim, wzbudziła ogromne emocje w środowisku politycznym i społecznym.

Ceremonia w cieniu sporów

W sali wypełnionej gośćmi, wśród fleszy aparatów, nowi sędziowie TK złożyli przysięgę. Prezydent Duda, w krótkim przemówieniu, podkreślił konieczność stabilizacji w Trybunale. Nie obyło się jednak bez napiętej atmosfery – w tle wciąż wybrzmiewają spory o legalność wyboru sędziów.

Obecni na uroczystości przedstawiciele Kancelarii Prezydenta nie kryli, że decyzja była długo wyczekiwana. Jak stwierdził doradca prezydenta, Bogumił Leśkiewicz, w rozmowie z Polskim Radiem, chodziło o uporządkowanie sytuacji w TK. Dla wielu obserwatorów to jednak dopiero początek kolejnego etapu konfliktu.

Decyzja, która dzieli

Ślubowanie sędziów wywołało natychmiastową reakcję w mediach społecznościowych. Komentarze są skrajne – od słów poparcia dla prezydenta po ostrą krytykę jego działań. W sieci pojawiły się też zarzuty, że decyzja może pogłębić chaos wokół Trybunału.

Politycy opozycji nie szczędzą słów krytyki. Jeden z liderów partii opozycyjnych nazwał wydarzenie „kolejnym krokiem w stronę upolitycznienia TK”. Z kolei zwolennicy rządu podkreślają, że prezydent działał w granicach prawa.

Jak to się zaczęło?

Sprawa sędziów TK ciągnie się od miesięcy. Wybór nowych członków Trybunału budził kontrowersje już na etapie nominacji. Część prawników i organizacji społecznych kwestionowała zgodność procedury z konstytucją.

Prezydent przez długi czas zwlekał z podjęciem decyzji o ślubowaniu. Ostatecznie zaproszenie na ceremonię zostało wystosowane, co zaskoczyło nawet niektórych współpracowników głowy państwa. Informację o zaproszeniu jako pierwsza podała Interia.pl.

Co oznacza ten krok?

Decyzja prezydenta Nawrockiego, jak określają ją media, może mieć dalekosiężne skutki. Trybunał Konstytucyjny od lat pozostaje w centrum politycznych sporów. Teraz, po zaprzysiężeniu nowych sędziów, pytanie brzmi, czy instytucja odzyska stabilność, czy też konflikt się zaostrzy.

Według ekspertów, kluczowe będą najbliższe orzeczenia TK. To one pokażą, w jakim kierunku zmierza Trybunał pod nowym składem. Na razie atmosfera wokół instytucji pozostaje napięta.

Co dalej z Trybunałem?

Ślubowanie sędziów to nie koniec dyskusji. W najbliższych dniach można spodziewać się kolejnych komentarzy ze strony polityków i prawników. Nie wykluczone są też protesty społeczne, które już zapowiadają niektóre organizacje.

Sprawa TK pozostaje otwarta. Obserwatorzy sceny politycznej czekają na reakcję Sądu Najwyższego i ewentualne kroki opozycji. Jedno jest pewne – temat Trybunału jeszcze długo nie zniknie z nagłówków.

Zrodlo: Wydarzenia w INTERIA.PL

0 0 votes
Daj ocenę