Zakup mieszkania – kto płaci podatek?
29 lipca, 2021Każdy młody człowiek w pewnym momencie swojego życia marzy o własnych czterech kątach. Decydując się na zakup mieszkania, skupiamy się głównie na jego cenie, a także na układzie pomieszczeń. Mimo kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania, należy też pamiętać o dodatkowych kosztach i nie chodzi tutaj o prace remontowe czy wykończeniowe.
Kiedy i jaki podatek od mieszkania należy zapłacić?
Kupno mieszkania to bardzo skomplikowana transakcja, bowiem należy przestrzegać wszelkich przepisów i regulacji prawnych. To, jaki podatek pod zakup mieszkania nas obowiązuje, w głównej mierze zależy przede wszystkim od tego, gdzie dokonamy transakcji, jaki jest charakter nieruchomości oraz jaka jest jej wielkość. Wysokość i rodzaj podatku od zakupu mieszkania uzależnione jest od tego, czy nieruchomość nabywamy na rynku pierwotnym czy wtórnym.
Kupno mieszkania od dewelopera wiąże się z uiszczeniem podatku VAT. Podatek zazwyczaj jest wliczony w cenę mieszkania, dlatego większość kupujących świadomie pomija ten fakt, że kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych trafia na konto Urzędu Skarbowego.
W przypadku kupna mieszkania z rynku wtórnego, ciążyć na nas będzie podatek od czynności cywilnoprawnych. Jego wysokość wynosi 2% i co do zasady, naliczany jest od ustalonej w akcie notarialnej ceny zakupu. Zobowiązanie to należy uregulować do 14 dni od daty powstania obowiązku podatkowego, czyli od dnia, w którym finalnie podpiszemy umowę kupna i sprzedaży.
Zupełnie innym podatkiem jest ten, który wynika pośrednio z transakcji kupna i obowiązuje właściciela do ponoszenia regularnych kosztów. Podatek od nieruchomości należy płacić od zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu. Wówczas naszym obowiązkiem jest poinformowanie o nabyciu prawa do nieruchomości odpowiedniego urzędu gminy lub miasta. Planujesz zakup mieszkania? Pożyczka gotówkowa może Cię przybliżyć do tego celu.
Kto płaci podatek od kupna mieszkania?
Zarówno podatek cywilnoprawny, jak i podatek VAT płaci zawsze nabywca nieruchomości. W przypadku mieszkania zakupionego na rynku wtórnym, właściciel jest zobowiązany do uiszczenia podatku PCC, a także złożenia deklaracji podatkowej. Ułatwieniem jest fakt, iż naliczeniem i odprowadzeniem podatku PCC zajmuje się często notariusz, dlatego podczas wizyty w kancelarii warto mieć przy sobie odpowiednią sumę, która pokryje ten dodatkowy koszt. Pożyczka gotówkowa to rozwiązanie, które może Ci pomóc w przypadku rozpoczęcie remontu w nowo zakupionym mieszkaniu z rynku wtórnego lub pierwotnego.